Ta strona, do poprawnego funkcjonowania, używa z plików COOKIE. Korzystając z tej strony zgadzasz się na ich używanie. - Zobacz więcej... - Schowaj

Powerbank – jak wybrać najlepszy do Twojego urządzenia?

Powerbank – jak wybrać najlepszy do Twojego urządzenia?

Powerbank  jak wybrać najlepszy do Twojego urządzenia?

Nasz świat rozwija się w niesamowitym tempie, co szczególnie widać w dziedzinie nowych technologii. Na każdym kroku jesteśmy otaczani różnymi przydatnymi gadżetami i wynalazkami, które mają na celu ułatwić i uprzyjemnić nasze codzienne życie w nowoczesnej rzeczywistości. Smartfony, laptopy czy tablety pozwalają ludziom na bardzo łatwe komunikowanie się między sobą oraz często są niezbędne do wykonywania pracy zawodowej. Wszystkie urządzenia elektroniczne mają jedną wspólną cechę – są zasilane baterią litowo-jonową, która może się rozładować w najmniej oczekiwanym momencie. W takiej sytuacji warto mieć pod ręką dobry powerbank, czyli przenośny bank energii. Co to jest powerbank, w jaki sposób działa i jaki model będzie odpowiedni do naszego urządzenia elektronicznego?

Powerbank  co to takiego?

Powerbank, czyli po prostu przenośny bank energii lub bateria zewnętrzna to niewielkich rozmiarów akumulator pozwalający doładować baterię naszego telefonu czy innego urządzenia mobilnego wszędzie tam, gdzie nie mamy możliwości podpięcia standardowej ładowarki do gniazdka elektrycznego. Sercem każdego powerbanku jest bateria litowo-jonowa lub litowo-polimerowa, w której zgromadzona jest energia. Na jego obudowie znajdują się ledowe kontrolki informujące o stanie naładowania akumulatora oraz porty USBmicro USBLightning oraz USB-C. Wyglądem i rozmiarem powerbank niewiele różni się od nowoczesnych smartfonów, dzięki temu jego przenoszenie jest wygodne i bezproblemowe. Do wyboru mamy modele tradycyjne, zasilane kablem, a także bezprzewodowe, indukcyjne, powerbanki solarne oraz wchodzące na rynek urządzenia z baterią grafenową, charakteryzujące się wysoką wydajnością i zapewniające bardzo szybkie ładowanie. Standardowy powerbank umożliwia naładowanie baterii każdego małego urządzenia mobilnego. Do zestawu producenci dołączają niezbędny przewód USB pozwalający na podłączenie większości smartfonów czy tabletów. Posiadacze urządzeń firmy Apple, będą musieli zaopatrzyć się w odpowiedni przewód ze złączem Lightning. Lista urządzeń, które możemy naładować za pomocą powerbanku, jest bardzo szeroka i obejmuje między innymi: smartfony, laptopy, tablety, głośniki bezprzewodowe Bluetooth, kamery Go-Pro, aparaty cyfrowe, nawigacje samochodowe czy kije do selfie.

Powerbank Xiaomi, Samsung czy inny  jaka marka jest najlepsza?

Na rynku mamy bogaty wybór różnych modeli w szerokich zakresach cenowych, zazwyczaj od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Z dużą dozą ostrożności należy podchodzić do tanich powerbanków pochodzących od mało znanych producentów, gdyż niska jakość zastosowanych komponentów może wpłynąć na szybszą utratę wydajności ładowania. W przypadku urządzeń elektronicznych cena idzie w parze z jakością. Dlatego wybierajmy modele znanych na całym świecie marek, posiadających w swoich ofertach powerbank. Ranking producentów przenośnych baterii zewnętrznych jest zdominowany przez urządzenia takich marek jak Xiaomi oraz Samsung. Marka Xiaomi znana jest przede wszystkim ze swoich smartfonów, ale produkuje również mnóstwo akcesoriów, w tym przenośne banki energii. Czołowym produktem w kategorii Powerbanki Xiaomi jest Mi Power Bank 3 PRO 20000 mAh, który oferuje największą pojemność baterii oraz szybkie ładowanie w standardzie Quick Charge. Kolejnym wartym uwagi producentem jest Samsung, który udostępnia wysokiej jakości produkty w przystępnych cenach. Flagowym modelem koreańskiej firmy jest pojemny powerbank Samsung EB-U3300XJ 10000 mAh 25W 3A, którym naładujemy nasze urządzenie bezprzewodowo za pomocą technologii indukcyjnej Qi.

Powerbank bezprzewodowy  charakterystyka

Baterie zewnętrzne bezprzewodowe oferują największy poziom wygody. Do naładowania naszego telefonu lub innego urządzenia mobilnego nie potrzebujemy plątaniny kabli ani specjalnych złączy. Ładowanie następuje poprzez fizyczny kontakt, gdy umieścimy nasz smartfon na powerbanku z powłoką indukcyjną. Pozwala to na przepływ energii z jednego urządzenia do drugiego za pośrednictwem technologii Qi bez konieczności przeprowadzenia konfiguracji. Co ciekawe, baterie bezprzewodowe umożliwiają również ładowanie w tradycyjny sposób za pomocą kabla USB.

Powerbank indukcyjny  czym jest?

Indukcyjny standard ładowania to niezwykle zaawansowana technologia Qi, pozwalająca na wygodne i szybkie naładowanie naszego telefonu bez konieczności użycia kabli. Samo słowo „Qi” pochodzi z języka chińskiego i oznacza „przepływ energii”. Ładowarki indukcyjne wyróżniają się bardzo ciekawą stylistyką i minimalistycznym kształtem. W przeciwieństwie do tradycyjnych modeli indukcyjny powerbank ma wbudowaną specjalną cewkę nadawczą, która tworzy pole magnetyczne odbierane przez cewkę odbiorczą w naszym smartfonie, które jest następnie przekształcane w energię elektryczną zasilającą baterię naszego urządzenia.

Powerbank grafenowy  w jaki sposób działa?

Grafen to niezwykły materiał pobudzający wyobraźnię naukowców. Jego właściwości pozwalają na powszechne wykorzystanie w bateriach urządzeń elektronicznych. Banki energii wyposażone w ogniwa grafenowe to prawdziwy przełom w kwestii szybkiego, bezpiecznego i niezawodnego ładowania. W przeciwieństwie do powszechnie stosowanych baterii litowo-polimerowych grafen zapewnia wyższą wydajność i przewodność, co skutkuje lżejszym i trwalszym akumulatorem. Grafenowy powerbank jest odporny na działanie wysokich temperatur, co chroni urządzenie przed przegrzaniem, a jego ogniwa ładują się znacznie szybciej niż tradycyjne baterie oraz wyróżniają się nawet trzykrotnie wyższą żywotnością.

Jaki powerbank do telefonu wybrać?

Zastanawiając się jaki najlepszy powerbank kupić, aby spełniał wszystkie nasze wymagania, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka bardzo ważnych kwestii. Przede wszystkim dobry bank energii powinien być pojemny, solidny, funkcjonalny oraz atrakcyjny cenowo.

Wybierając powerbank, należy zwrócić szczególną uwagę na pojemność baterii, którą mierzymy w miliamperogodzinach (mAh). Jeśli planujesz używać powerbanku tylko do ładowania telefonu, wystarczy bateria o pojemności 5000 mAh lub mniej. Jeśli zamierzasz ładować większe urządzenia, takie jak tablet, lub chcesz wielokrotnie ładować telefon bez konieczności ponownego ładowania akumulatora powerbanku, potrzebujesz czegoś większego, o pojemności ponad 10 000 mAh. Taka pojemność wystarczy do kilkukrotnego naładowania naszego smartfona. Od tego parametru zależy, ile ładowań będziemy mogli wykonać. Obecnie na rynku dostępne są baterie zewnętrzne o pojemności od 600 mAh do 20 000 mAh, dlatego nie będziemy mieć problemu ze znalezieniem modelu najbardziej odpowiadającego naszym potrzebom. Przed zakupem warto zapoznać się z parametrami baterii naszego telefonu i na tej podstawie wybrać odpowiedni powerbank.

Kolejnym ważnym zagadnieniem jest ilość portów USB, która określa, ile urządzeń może ładować powerbank jednocześnie. Standardowe modele posiadają zazwyczaj port USB oraz micro USB. Jeżeli posiadamy kilka urządzeń, które chcemy ładować jednocześnie, to wskazane jest, by nasz powerbank miał co najmniej dwa porty ładowania. Każde z gniazd oferuje różne poziomy napięcia prądu. Złącze o wyższym napięciu (ponad 2 amperów) możemy wykorzystać do podłączenia urządzenia o większej pojemności baterii. Port USB o niższym napięciu doskonale sprawdza się do ładowania np. smartfona.

Jakość zastosowanych komponentów oraz waga i rozmiar to również niezwykle ważne kwestie, gdy zastanawiamy się, jaki powerbank kupić. Nowoczesne baterie zewnętrzne wyróżniają się kompaktowym wyglądem przypominającym smartfony. Dzięki temu możemy je zabierać niemal wszędzie. Oczywiście urządzenia o większej pojemności będą większe od mniej pojemnych powerbanków. W najtańszych urządzeniach mało znanych firm bardzo często stosuje się gorszej jakości elektronikę. W takim przypadku bardzo szybko może dojść do strat energii, a tym samym do znacznego pogorszenia wydajności naszego powerbanku. Dlatego nie warto oszczędzać na zakupie i zainwestować w sprawdzone modele, które możemy znaleźć w sklepie internetowym Electrotrend.Wszystkie prawa zastrzeżone © 2021 ELECTROTREND Anna Wtorkiewicz