Ta strona, do poprawnego funkcjonowania, używa z plików COOKIE. Korzystając z tej strony zgadzasz się na ich używanie. - Zobacz więcej... - Schowaj

Ładowanie indukcyjne telefonu – na czym to polega?

Ładowanie indukcyjne telefonu – na czym to polega?

Do przeprowadzenia ładowania indukcyjnego będzie nam potrzebna ładowarka z wmontowaną cewką nadawczą, emitującą pole elektromagnetyczne, oraz smartfon lub telefon, wyposażony w tzw. cewkę odbiorczą, pozwalającą na odbiór fal emitowanych przez ładowarkę i pobierającą energię do ładowania baterii.

Czy ładowanie indukcyjne niszczy baterie? Producenci nowoczesnych ładowarek podkreślają, że są one bezpieczne dla akumulatora smartfona. Czy jednak tak faktycznie jest w rzeczywistości? Tak samo, jak podczas ładowania przewodowego, w trakcie ładowania indukcyjnego akumulator smartfona się nagrzewa, co może doprowadzić do pogorszenia jego jakości. Co więcej, w przypadku ładowania bezprzewodowego nagrzaniu ulega nie tylko sam telefon, ale i ładowarka.

Jaka jest więc odpowiedź na pytanie zawarte w nagłówku akapitu? Cóż, nagrzania akumulatora nie da się uniknąć przy żadnym typie ładowania, niezależnie od tego, czy używamy ładowarki standardowej, czy indukcyjnej. W przypadku ładowania bezprzewodowego większe problemy mogą pojawić się przy nieprawidłowym wyrównaniu cewek smartfona i ładowarki. Jeżeli jednak sprzęt jest wykonany solidnie i nie ma w nim żadnych usterek, ładowanie indukcyjne nie powinno niszczyć baterii w wyższym stopniu, niż ładowanie przewodowe. Jeżeli zależy nam na bezpiecznym ładowaniu, warto zredukować częstotliwość korzystania ze smartfona w trakcie ładowania. Zdrowsze dla akumulatora jest systematyczne podładowywanie baterii, aby jej poziom naładowania nie spadł poniżej 50%. Takie działania są również bardziej komfortowe w wykonaniu, gdy korzystamy z ładowarki indukcyjnej.

Jak działa ładowanie indukcyjne? Jak to się dzieje, że bezprzewodowe ładowanie działa poprzez ładowarkę do telefonu? Otóż w indukcyjnej ładowarce zwinięty jest specjalny przewód nazywany cewką nadawczą. Kiedy przez cewkę przepływa prąd, wytwarza ona pole elektromagnetyczne. Odpowiednio przystosowany do ładowania indukcyjnego smartfon wyposażony jest w cewkę odbiorczą, indukującą prąd, i ładującą baterię pod wpływem pola, które zostało utworzone przez ładowarkę. Oczywiście, aby ładowanie było skuteczne, ładowarka musi przez cały czas być podłączona do sieci lub przynajmniej wcześniej naładowana. Jak włączyć ładowanie indukcyjne? Włączenie ładowania indukcyjnego jest bardzo proste.

Jeżeli ładowarka jest podłączona do sieci lub naładowana, wystarczy położyć smartfon na poduszce ładującej ekranem do góry. W trakcie ładowania konsola emituje światło (zazwyczaj niebieskie), które po zakończeniu ładowania zmieni się na zielone. Jak sprawdzić czy telefon ma ładowanie indukcyjne? Nie da się ukryć, iż telefon z ładowaniem indukcyjnym to bardzo komfortowe rozwiązanie. Niestety w sprzedaży wciąż raczej rzadko spotykane są takie urządzenia, choć ich popularność rośnie, więc w ciągu kilku następnych lat z pewnością się to zmieni. Rozwój technologiczny sprawia, że ładowanie bezprzewodowe staje się coraz bezpieczniejsze dla urządzenia, a producenci tworzą coraz ciekawsze rozwiązania, które wpływają na poprawę jakości sprzętu, dzięki czemu cały proces ładowania przebiega sprawnie. Jak sprawdzić, czy telefon można ładować indukcyjnie? Jeżeli mamy dostęp do ładowarki, możemy to zrobić w bardzo prosty sposób. Wystarczy telefon ułożyć na panelu ładującym ekranem do góry i zobaczyć, czy ładowanie rozpocznie się automatycznie.

Jeżeli tak się nie stanie, możemy mieć pewność, że nasz telefon nie posiada cewki Qi (cewki odbiorczej) i przeznaczony jest tylko do ładowania przewodowego. Aktualnie ładowanie indukcyjne oferują tylko niektórzy producenci, a i oni udostępniają tylko flagowe modele w tym zakresie. Wśród telefonów z funkcją ładowania bezprzewodowego znajdziemy urządzenia marki Samsung z serii Galaxy (S6 i nowsze) oraz Galaxy Note (od Note 6 i nowsze). Także Huawei wyposażył niektóre swoje modele w tą opcję. Są to modele Mate 20 Pro (i nowsze) oraz P30 Pro. Telefony z ładowaniem indukcyjnym znajdziemy także w ofercie produktów Xiaomi (Mi9, Mi Mix3 czy Mi Mix 2S) oraz LG (G8S ThinQ).Wszystkie prawa zastrzeżone © 2021 ELECTROTREND Anna Wtorkiewicz